Protesty w Iranie – walka o wolność
16 września 2022 r. na skutek pobicia i tortur stosowanych przez funkcjonariuszy irańskiej policji obyczajowej ginie 22-letnia Kurdyjka. Powód zatrzymania? Niedbale zakryte włosy. Niemal natychmiast przez kraj przelewa się fala protestów. Takiej mobilizacji społecznej nie widziano w Iranie od lat. Niespełna tydzień po śmierci kobiety irańska telewizja podaje informacje, że w wyniku zamieszek zginęło już 17 osób. Wśród ofiar znaleźli się cywile, jak i funkcjonariusze irańskich sił bezpieczeństwa. Aktualna liczba ofiar nie jest znana.
Pod koniec grudnia 2022 r. irańskie władze aresztowały Taraneh Alidoosti — popularną aktorkę, za propagowanie rzekomo nieprawdziwych informacji na temat protestów. Czy Iran ma szansę uwolnić się ze szponów krwawego reżimu, którego brutalność rządów w szczególności odczuwają kobiety i mniejszości seksualne?
Krwawy reżim vs wzburzone społeczeństwo
Tłumienie pokojowych protestów w Iranie można podzielić na 3 etapy:
- na początku przeciwko ludności cywilnej staje policja, która ma za zadanie rozproszyć tłum, niejednokrotnie używając w tym celu siły;
- następnie, jeśli interwencja policji okaże się nieskuteczna, do pomocy dołączają się Strażnicy Rewolucji, czyli część irańskich sił zbrojnych oraz paramilitarna milicja ochotnicza;
- jeśli skala protestów rośnie mimo wszystko, do akcji wkraczają nieumundurowane i nieoficjalne siły bezpieczeństwa, których brutalne działania odbywają się ponad prawem, ale za jego cichym przyzwoleniem.
W przypadku protestów, które rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku, władze bardzo szybko przeszły do ostatniego etapu. Skutki takich działań widoczne są, chociażby w mediach społecznościowych, gdzie obywatele Iranu udostępniają zdjęcia i filmy z brutalnie tłumionych demonstracji. Widać na ich jak funkcjonariusze służb bezpieczeństwa strzelają do ludności cywilnej, niszczą dobytek i szturmują domy opozycjonistów.
Sytuacja osób LGBTQ+ w Iranie
Stosunki seksualne osób tej samej płci w świetle irańskiego prawa są przestępstwem. Zakres kar jest zróżnicowany. Najłagodniejsza to chłosta, najbardziej surowa to kara śmierci. Iran to państwo, w którym obowiązujące prawo oparte jest przede wszystkim na szariacie. Drakońskie kary i nieludzkie traktowanie osób LGBTQ+ to w tym kraju niestety norma.
We wrześniu 2022 r. organizacja Praw Człowieka Hengaw przekazała informacje o aresztowaniu dwóch działaczek LGBTQ+, do którego doszło w sierpniu 2021 r. Kobiety w wieku 24 i 31 lat to znane aktywistki, które skazano na karę śmierci. Oficjalny powód aresztowania podany przez irański wymiar sprawiedliwości? Rzekomy handel ludźmi, na który jednak nie przedstawiono dowodów. Według Amnesty International działaczki społeczne zostały skazane za promowanie tolerancji wobec osób nieheteronormatywnych i komunikowanie się z mediami zachodnimi w sprawie nadużyć irańskich władz. Sytuacja jest jeszcze bardziej niepokojąco w kontekście faktu, że jest to pierwszy oficjalny przypadek w Iranie, kiedy kobieta została skazana na śmierć w związku z orientacją seksualną.